Viskas apie dažus. Kaip nepasiklysti renkantis plačiaformatį spausdintuvą?

Planuojant įsigyti naują plataus formato spausdintuvą turėtumėte atsakingai ir atidžiai apsvarstyti, ką norite pasiekti ir kokia dažų/ rašalų technologija Jums padės tai padaryti. Dažų kaina, be abejo, yra svarbus aspektas, bet taip pat reikia įvertinti atsparumą, ryškumą, panaudojimo galimybes ir kitus aspektus.

Plataus formato spausdintuvų rinkoje šiuo metu yra daug galimų pasirinkimų- nuo jau pakankamai standartinių solventinių ar eko solventinių iki lateksinių, UV, vandens pagrindo ar sublimacinių. Visi dažai turi tam tikrų tų pačių komponentų (kaip pats dažo pigmentas), tačiau labiausiai skiriasi pati technologija, kuria dažai užsitvirtina (prilimpa) prie medžiagos. Šio straipsnio tikslas ne reklamuoti kažkurią būtent technologiją, bet apžvelgti visų dažų savybes, jų panaudojimo galimybes ir pagrindinius pliusus ir minusus, kurie padės priimti teisingesnį sprendimą Jūsų versle.

Solventiniai dažai 

Tai tirpiklinio pagrindo dažai, kurių pagrindinis privalumas yra atsparumas blukimui, vandeniui ir braižymuisi. Solventas (tirpiklis) išgaruoja nuo atspausdintos medžiagos per pakankamai netrumpą laiką arba pasitelkiant džiovintuvus ir palieka pigmentą ant paviršiaus.

Šie dažai dažniausiai būna atsparūs blukimui net iki 5 metų, bet gamyboje reikalinga speciali ventiliacija, darbas su apsaugos priemonėmis dėl to šios technologijos dažai yra labai nepopuliarūs jau daugelį metų ir juos yra pakeitę eko arba light solvent dažai.

Eko solventiniai dažaieco-solventas 

Tai tam tikra solventinių dažų forma, kur dažai ne taip greitai džiūva, todėl spausdintuvo nereikia taip dažnai pravalinėti kaip solventinio. Reiktų nesusiklaidinti dėl žodelio “eko” pavadinime, kuris anaiptol nereiškia ekologiškumo. Labiau tinkami ir kai kur naudojami pavadinimai  “low” arba “light” solvent dažai.

Eko solventiniais dažais galima spausdinti ant daug dengtų ir kai kurių nedegtų medžiagų, bet džiuvimo procesas yra ilgesnis nei solventinių. Taip pat kaip ir solventiniais spausdintuvai šio tipo dažai naudoja karštį, kad išgarintų tirpiklį. Garavimo (outgassing) procesas trunka iki 24 valandų tiek solventiniuose, tiek ir eko solventiniuose spausdintuvuose, todėl atsiranda pakankamai netrumpas laiko tarpas kol galima apdirbti atspausdintą medžiagą (ypač laminuoti, kur patartina išlaukti net iki 48 valandų). Alkoholis ir stiklų ploviklis gali nuvalyti dažus nuo medžiagos, todėl ši sistema nėra tokia patvari kaip solventinių dažų. Nauji originalūs eko solventiniai dažai dažniausiai nereikalauja specialios vėdinimo sistemos, bet geriausia paprašyti specifikacijos naudojant bet kuriuos dažus prieš priimant sprendimą dėl vėdinimo sistemos diegimo.

Visi standartiniai eko solventiniai spausdintuvai siūlo keturias pagrindines spalvas: cyan (C), magenta (M), yellow (Y) ir black (K), bet taip pat galima rasti ir kitų spalvų, kurios padidina (nors ir ne taip stipriai) išgaunamų spalvų spektrą. Dažniausiai siulomos light cyan (LC), light magenta (LM), light black (LK). Tiap pat, galima rasti spausdintuvų ir su balta, sidabrine ar metalic spalva (pastaroji nėra labai pasiteisinusi, nes atsparumas labai mažas nelaminuojant).

Balta spalva dažniausiai naudojama, kai norima spausti ant skaidrių plėvelių/ lipdukų. Naudojant baltus dažus būtina neužmiršti, kad jie turi tendenciją “krešėti” dėl to būtina dažus išimti ir purtyti porą kartų į savaitę. Didieji UV spausdintuvų gamintojai turi įdiegę net purtymo (shaking) sistemas baltos spalvos opcijose.

UV Shaking system

Kadangi solventiniai ir eko solventiniai dažai pažeidžia PVC plėvelę, tai dažnu atveju pastebimas (ypač kai spalvų padengimas didesnis) plėvelės plonėjimas arba klijų sluoksnio paveikimas, kai plėvelė su laiku atšoksta nuo priklijuoto paviršiaus. Tokios problemos dažnu atveju sprendžiamos perėjimu nuo pigios PVC plėvelės prie poliesterio pagrindo medžiagų. Visada patartina išbandyti naujas medžiagas, kad pamatyti ar dažai paveiks ir kaip pačią plėvelę ar jos klijus.

Lateksiniai (latex) dažai

Lateks dažai

Lateksiniai dažai (latex inks) yra vandens pagrindo dažai savo sudėtyje turintys latekso elementų, kurie padeda užtikrinti tokį pat atsparumą lauko sąlygomis kaip ir 

Lateks spausdinimas

solventiniai dažai. Kadangi sudėtyje nėra kenksmingų medžiagų, todėl nereikalingas jokia ventiliavimo sistema. Pagrindinis pliusas, kad spauda iš spausdintuvo “išlenda” iškart išdžiuvus, todėl galima iškart laminuoti ar kitaip apdirbti/ aplikuoti.

Lateksiniai dažai nėra tokie lakūs kaip solventiniai arba eko solventiniai, todėl įrangos priežiūra nereikalauja nuolatinių pravalymų. Dėl dažo tamprumo savybių ir galimybės laminuoti iškart, lateksiniai spausdintuvai tapo labai populiarūs automobilių aplikavimo srityje.

Su lateksiniais dažais galima spausdinti ant daugelio medžiagų ir taip pat ant labai daug nedengtų paviršių. Visgi dėl susidarančio karščio išgarinant vandenį kaitinimo procese reiktų išbandyti karščiui ne tokias atsparias medžiagas atskirai. Galima spauda ant daug tekstilinių medžiagų, net ir nedengtų specialiai spaudai.

UV dažai

UV dažai

Dauguma UV tipo dažų sudaryti iš oligomerų ir monomerų akrilato dervos kartu su foto iniciatoriais (photo initiators), bet pagrindinis principas yra būtent tai, kad dažai stingsta akimirksniu paveikti UV lempų. Tokia UV radiacija iškleidžiama iš standartinių (mercury arc- daugiau karščio; trumpesnis gyvavimo laikas) arba LED lempų (mažiau išspinduliuojamo karščio; ilgesnis gyvavimo laikas).

UV dažai nedžiūva su laiku kaip solventiniai dažai, o užstingsta akimirksniu kai praeina UV lempos. Dėl mažesnio klampumo ir dėl to, kad dažai nesigeria į pačią medžiagą, jų sunaudojimas yra mažesnis ne tik už latex, bet ir solvent tipo dažus. Visgi, dažnu atveju patys dažai kainuoja brangiau ir tai nesutaupo galutiniame variante.

UV dažai taip tvirtai prilimpa prie įvairių medžiagų (ypač plėvelių), todėl dažnai nerekomenduojami su tampriomis medžiagomis, nes tempiantis medžaigai skyla ir lūžta pats dažas. Būtent dėl to nerekomenduojama ypač su automobilinėmis tampriomis plėvelėmis. Taip pat, reiktų atkreipti dėmesį, kad dėl savo ypatybės greitai džiūti, spausdinant dideliais greičiais, gali matytis dažų perėjimai linijomis.

Dar vienas dalykas, kurio reiktų nepamiršti yra tai, kad UV dažai yra pakankamai trumpo galiojimo laiko ir jų nepatartina sandėliuotis daug. Taip pat, sistemos skirtos naudoti ne iš sandarinių sistemų (kasečių) gali neveikti, nes dažas sureagavęs į bet kokią ultravioletinę spinduliuotę pradeda džiūti.

Didžiausias UV spausdintuvų privalumas, be abejo, yra galimybė spausdinti tiesiai ant kietų paviršių- metalo, medienos, kartono, pvc plokščių. Ant kai kurių paviršių bus reikalingas specialaus grunto padengimas prieš tai (primer), bet galutiniame variante sutaupytas laikas spausdinant tiesiai ant kietų paviršių atperka didesnę investiciją į įrangą.

UV spausdinimas

Nors UV spauda kaip ir solventinė skleidžia daug nemalonaus kvapo spausdinant, bet kadangi sudetje nėra nuodingų žmonėms priemaišų, tai galima naudoti be specialios ventiliacijos. Žinoma, su tokiu spausdintuvu yra labai sunku dirbti ne gamybinėse atskirose patalpose.

Vandens pagrindo dažai

Tai skysto pavidalo dažai, kurie dažniausiai skirstomi į “pigment” ir “dye”. Pigmentiniai dažai yra atsparesni UV spinduliams labiau nei “dye”. Dažniausiai šio tipo dažai yra naudojami vidaus iškaboms , plakatams ir pan. Lauko sąlygomis gali būti naudojami tik laminuoti.Trumpai lauko sąlygomis būna naudojami nebent pigmentiniai dažai.

Designjet pigment

Dye pagrindo dažai išsiskiria galimybe sukurti labai ryškias ir tikroviškas spalvas, todėl yra mėgstami fotografų ir kitų menininkų. Didžiausia problema, kad spauda blunka ne tik lauko sąlygomis, bet ir prie bet kokios UV šviesos pakankamai greitai. Abiejų tipų vandens pagrindo dažai dažniausiai kainuoja brangiau nei solvent, latex ar UV dažai. Taip pat, jiems reikalingos specialios medžiagos pritaikytos būtent su tam tikru padengimu (negalima spausdinti paprastos PVC plėvelės ir pan.), kurios, taip pat, dažniausiai kainuoja daugiau nei įprastos.

Dye dažai

Sublimaciniai (Dye sublimation) dažai

Šio tipo dažais galima spauda ant tūkstančių įvairių tekstilinių audinių ir kai kurie gali būti pernešami nuo specialaus sublimacinio popieriaus ant kietų paviršių, tokių kai puodeliai, telefonų dėklai ir t.t. Orientuojantis būtent į tekstilių marginimą, būtina pažymėti, kad svarbiausia atiderinti tam tikrą dažą su tam tikra medžiaga. Galima spausdinti tiek ant medvilnės, lino, šilko ir kitų medžiagų, bet jiems reikalingas specialus paruošimas prieš tai.

Dispersiniai dažai (disperse dyes) yra naudojami spaudai ant poliesterio dviem būdais. Vienas iš jų- spauda ant specialaus sublimacinio popieriaus ir pernešimas ant tekstilės karšto preso pagalba. Naujesnis ir patogesnis būdas- tiesioginė spauda ant poliesterinių medžiagų (vėliavų, iškabų ir t.t.) ir užkaitinimo procesas vyksta praeinant pro karštą srovę arba presą

.Sublimacija

Neoriginalūs dažai (Third party inks)Dažai

Būtina paminėti ir apie neoriginalius arba alternatyvius dažus beveik visiems aukščiau išvardintoms spaudos sistemoms. Lietuvoje ir kitose rytų Europos šalyse yra labai paplitusios būtent tokios dažų alternatyvos, kurios be abejo sutaupo net iki kelių kartų pačio rašalo kainos. Svarbu nepamiršti, kad tokio dažo naudojimas dažniausiai reiškia dažnesnę įrangos priežiūros būtinybę ir greitesnį detalių nusidevėjimą (ypač spaudos galvų, dažų pompų ir kitų su rašalų sistema susijusių elementų). Yra daug tiek sėkmės, tiek ir nesėkmės istorijų, todėl būtina gerai aptarti visas detales su savo įrangos tiekėju, kad priimti teisingiausią sprendimą konkrečioje situacijoje

Apžvelgus ir įsigilinus į kiekvieną dažų sistemą, Jūs galite priimti labiau “pasvertą” ir racionalesnį sprendimą. Pritaikytą prie Jūsų poreikių. Nepagailėkite daugiau laiko apževelgiant kiekvienos dažų sistemos privalumus ir galimus trūkumus. Tik tokiu būdu galėsite priimti teisingiausią sprendimą savo versle.

Domina spausdinimo, graviravimo, ploteriavimo įranga ar medžiagos?

Konsultuojame visais reklamos gamybos klausimais ir padedame priimti teisingus sprendimus

Susisiekite su mumis